Scroll Top

بج-فوری | بج سینه،پلاک فلزی،لوح تقدیر، تابلو فلزی

بج سینه

نحوه چاپ کردن بر روی پلیت ساخت بج سینه

پلیت درای پوینت را مرکب بزنید و به همان روش اچینگ ساخت بج-فوری چاپ کنید اما در این روش فقط 10 تا 15 چاپ شبیه خواهید داشت. اگر به مقدار بیشتری نمونه چاپی نیاز دارید پلیت باید از فولاد با شد.

ماده عایق نرم

وسایل مورد نیاز : ماده عایق نرم ، غلتک ، گیره دستی
ویژگی این اچینگ در این است که ماده عایق آن به هر چیزی که با آن تماس داشته باشد می چسبد و با این روش ماده عایق روی قسمت های مورد نیاز برداشته می شود و پلیت در اسید قرار می گیرد.

طرز آغشته کردن ماده عایق نرم

پلیت را با مل و آمونیاک کاملاً پاک کنید و ماده عایق را به همان روشی که در فصل مربوط به ماده عایق جامد برای ساخت بج-فوری شرح داده شد روی پلیت بمالید .
ماده عایق نرم نسبت به ماده عایق جامد حرارت کمتری برای ذوب شدن نیاز دارد . به طوری که با اولین حرارت ذوب و گسترده می شود. غلتک کردن باید بیرون از حرارت باشد. بعد از آغشتن ماده عایق نرم روی پلیت ، حتی کمترین میزان حرارت ، آن را از روی پلیت پراکنده خواهد کرد.
ماده عایق نرم را به ضخامت ماده عایق جامد روی پلیت پلاک فلزی نمالید زیرا در این صورت نتیجه غیر قابل پیش بینی خواهد داشت، همچنین لزومی ندارد که ماده عایق نرم را دوده بدهید.
خیلی مهم است که غلتکهایی را که برای ماده عایق جامد استفاده کرده اید از وسایل مربوط به ماده عایق نرم جدا کنید و هر یک از آنها را به ماده عایق مربوط به خود اختصاص بدهید.
اگر هر کدام از ابزار ، آغشته به یکی از انواع ماده عایق بشود و آن را برای استفاده نوع دیگر ماده عایق بردارید باعث می شود که ماده عایق فاسد بشود . در این صورت باید پلیت را پاک کنید و دوباره ماده عایق بمالید.

توجه : به ماده عایق دست نزنید چون انگشتان ، ماده عایق روی پلیت را پاک می کنند و آن را در معرض اسید قرار می دهند.

 

ذخیره سازی و نگهداری پلیت ساخت بج و مارک فلزی

یک پلیت ماده عایق مالی شده را می توان ذخیره یا حمل و نقل کرد به این ترتیب که روی آن را در یک کاغذ پوستی مرطوب بخوابانید و کاغذ را با نوار باریکی به پشت پلیت گره بزنید.
دو پلیتی که به این ترتیب با هم قرار می گیرند به صورت پشت با پشت ، یکدیگر را با نوارهای لاستیکی نگه می دارند و کاغذ پوستی به تدریج خشک می شود و سطوح را حفظ می کند.

بج سینه

طراحی

در کار با ماده عایق نرم می توان چنان نمایی به آن داد که ظاهر یک نقاشی مدادی را داشته باشد برای این کار از یک ورق کاغذ استفاده کنید .
این کاغذ نباید پوستی یا زرورق باشد زیرا این کاغذها به ماده عایق نمی چسبد. ضخامت کاغذ و ضخامت قلم ، ضخامت خطوط را روی ماده عایق معین خواهد کرد. با این روش کاغذی روی پلیت ساخت بج-فوری ماده عایق اندود شده قرار گرفته و طرح روی کاغذ کشیده می شود. به این ترتیب ماده عایق آن قسمتها به کاغذ چسبیده و برداشته می شود سپس پلیت در اسید قرار می گیرد.

خورده شدن پلیتی که با ماده عایق نرم عایق شده است

پلیت بج-برنجی به طور معمولی خورده می شود ولی باید بگذارید که سطح آن قبل از بکار بردن ماده عایق مرحله توقف خشک شود. اسید نیتریک ، خطوط قوی را گسترش می دهد ولی رنگمایه های متوسط را نادیده می گیرند و اسید هلندی  سایه های ظریف باقی مانده از بافت را با درجه صحیح می خورد. بدیهی است که ترکیبی از انواع خورده شدن می تواند اثرات خوبی داشته باشد.
اهمیت این تکنیک در این است که ماده عایق نرم حساسیت زیادی دارد چنانکه اثر هر چیزی به روی آن به وضوح باقی می ماند.
ماده عایق نرم قابل خریداری است اما نوع خوب آن را می توان با گرم کردن دو قسمت ماده عایق جامد و یک قسمت وازلین و روغن چرخ یا پیه آب کرده ساخت.
حساسیت ماده عایق در اینجا بستگی به مقدار روغن دارد. روغن آن را از سخت شدن حفظ می کند. بافتهایی مثل بافت لباس ، تور و ابریشم را می توانید با فشار دادن روی پلیت چاپ کنید. هنگام طراحی کردن روی یک پلیت بزرگ ، داشتن گیره یک امتیاز است . می توانید آن را به آسانی از چوب بسازید و در عرض پلیت مثل یک پل از آن استفاده کنید . طی خورده شده در این نوع اچینگ ساخت بج-فوری کیفیت دانه دانه ای دارد که می توان آن را به طور خاص به دست آورد.

آکواتینت

وسایل مورد نیاز : رزین ، جعبه آکواتینت ، تکان دهنده دستی ، چراغ الکلی ، ماده عایق مرحله توقف ، ماده عایق کلاه حصیری ، الکل صنعتی ، سینی مسی.
آکواتینت مرحله است که ضمت آن خطهای طرح خورده نمی شوند. آکواتینت نوعی پوشش روی پلیت است که تمام قسمتهای طرح را از معرض اسید محافظت نمی کند. اثر آن نوعی بافت دانه دانه است و شامل نقاط کوچکی است.
این نقاط می توانند از نظر تراکم تغییر کنند و این بستگی به رنگمایه ای دارد که مورد نیاز شماست. دانه های کوچک رزین روی سطح پلیت قرار گرفته ، گرم می شوند و به به پلیت می چسبند و مثل یک ماده عایق در برابر اسید عمل می کنند و در ضمن اسید فضاهای بین آن ها را تحت تأثیر قرار می دهد ( می خورد).

طرز به کار بردن آکوانتیت

قبل از اینکه عمل آکواتینت را روی پلیت انجام دهید پلیت ساخت بج-فوری را از هر نوع ماده عایق پاک کنید و رزین را می توان با دست یا با استفاده از جعبه مخصوص این کار روی پلیت قیمت بج سینه بپاشید.

طریقه استفاده از جعبه آکواتینت

جعبه آکواتینت جعبه ایست که از ذرات رزین پر می شود . وقتی که دانه های رزین تکان داده شوند تمام فضاهای در دسترس را پر می کنند و به تدریج روی پلیت می نشینند.

جعبه آکوانتیت دسته ای که روی بدنه است پاروی داخل دریچه را می چرخاند و رزین را به هم می زند سپس پلیت داخل سینی قرار گرفته و دریچه بسته می شود که چنانچه دریچه به طور کامل کیپ نشود ممکن است باعث ایجاد حباب بر روی صفحه پلیت شود.

Leave a comment

×

 

سلام!

چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟