Scroll Top

تابلو فلزی | بج سینه،پلاک فلزی،لوح تقدیر، تابلو فلزی

تابلو فلزی

ساخت تابلو فلزی

تابلو فلزی، یک تابلو تبلیغاتی، تبلیغات تجاری، تابلو نام فروشگاه یا برند، تابلو دکوراتیو و یا تابلو هنری است که از جنس فلز ساخته شده و برای نمایش اطلاعات، پیام ها، گرافیک یا تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تابلوهای فلزی معمولاً از استیل، آلومینیوم، برنج، مس و یا دیگر فلزات به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند.

تابلوهای فلزی می‌توانند در انواع و اشکال مختلفی ساخته شوند، از جمله تابلوهای مستطیلی، مربعی، گرد، مثلثی، قلبی و یا اشکال دیگر به صورت ساده یا پیچیده. آنها می‌توانند به صورت ساده با رنگهای اصلی فلز، یا با رنگ‌های مختلف رنگ آمیزی شده و یا با روش‌های دیگری نظیر برجستگی‌ها، حکاکی‌ها، لبه‌های خمیده و یا روکش‌های خاص تزیین شوند.

تابلوهای فلزی اغلب به عنوان یک ابزار تبلیغاتی، تزئینی و یا هنری استفاده می‌شوند و در مکان‌های مختلفی از جمله فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، ادارات، مسکن، وسایل حمل و نقل عمومی و یا فضاهای عمومی نصب می‌شوند. همچنین، تابلوهای فلزی می‌توانند به عنوان یک هدیه یا یادبود خاص و شخصی نیز استفاده شوند. طراحی و ساخت تابلوهای فلزی به تخصص و تجربه کارشناسان مرتبط با این حوزه بستگی دارد. گرچه بسیاری از تابلوهای فلزی ساخته شده توسط افراد نا بلد ساخته شده ولی در کل کار تخصصی محسوب می شود.

از آغاز مسیحیت ، بعد از دوره پیگرد ، مواد سنگین ساختمان های رومی مانند تابلو فلزی در لطافت و سبکی تور مانند ساختمان های این دوران رنگ می بازد و بدین ترتیب مادیت زدایی یکی از مهمترین اهداف معماران و هنرمندان مسیحی می شود و در اواخر سده چهرم میلادی آنان توجهی خاص به تخت نمایی ( در پی طبیعت زدایی ) می ورزند و از هنر یونانی – رومی بسیار فاصله می گیرند. در اینجا قابل ذکر است که هر چند در هنر مسیحی تخت نمایی و طبیعت زدایی اهمیت بخصوص می یابد ، در آثار این دوران ( صدر مسیحیت ) ارزش های سه بعد نمایی و مسیحیان همان رومیان بودند که با هنر مادی و زمینی آشنایی داشته و برای القای آن با سایه روشن و عمق نمایی و همچنین با پرسپکتیو غریزی و جو نمایی به کار می پرداختند و از اصول تخت نمایی به منظور نگاهی نمادین بی اطلاع بودند ، نگاهی که به تدریج اصول زیبا شناختی خود را با توجه به دیدگاه های مذهبی به دست می آورد و سبب انقلابی بزرگ در ترسیم فضای تصویری می شود. بدین ترتیب ، در این دوران ، حجاری و کنده کاری و ساخت تابلو فلزی رو به افزایش می گذارد و در های تعمیدگاه در کلیساهای وقت ، با توجه به روایت های دینی ، به خصوص روایتگری های دین مسیح روی در کلیساهای گوناگون ، به اجرا در می آید، اکثراً توسط حکاکان و حجاران وقت ساخته و پرداخته می شود که اهمیت فراوانی در شکل گیری اسلوب تصویری آن دوران دارد .

تابلو فلزی

آنان در این مسیر ، برای تخت نمایی آثارشان و نمایش دیدگاه های عناصر خود وسیله آسانی برای مینیاتورسازان و حکاکان به شمار می رود و با نفر در سطوح چوبی و یا سنگی درها و دیواره های کلیسا می توانستند برجستگی و فرورفتگی های زیبایی به وجود آورند ، هر چند در این دوران به نمایش پیکره سازی ( پیکر تراشی ) نیز پرداخته اند .

سیر تحول چاپ دستی در اروپا

از اواسط قرن سیزدهم تا آغاز قرن هفدهم میلادی

بعد از شکل گیری کنده کاری و حکاکی پلاک فلزی به روی سنگ ها ، استخوان ها ، پوست درختان و حیوانات ، از اواسط قرن سیزدهم میلادی ، شاهد به وجود آمدن اولین باسمه هایی هستیم که در اروپا برای نمونه گیری از آثار هنری ساخته شده اند ، باسمه هایی که به استامب مشهورند و از آنها نمونه چاپی یعنی پرینت گرفته می شود.
از اولین آثار به جا مانده ، از دو اثر می توان یاد کرد که اولین آنها در شهر فلورانس ، که یکی از پر آوازه ترین شهرهای ایتالیا در زمینه هنر حکاکی ف نقاشی و مجسمه سازی است و دومین آنها در آرتوا ( منطقه ای در شمال فرانسه ) به صورت حکاکی برجسته به وجود آمده اند .همچنین ، شایان ذکر است که این گراورهای اولیه ابتدا به دست زرگران و اسلحه سازان ایتالیایی و هم زمان زرگران و هنرمندان فرانسوی در تابلو فلزی ، بج سینه ، برای به نمایش گذاشتن حرکت های تزئینی ساخته شده و متعاقباً همان زرگران و صنعتگران بودند که به تجسم صحنه هایی از درد و رنج حضرت مسیح به روی صلیب پرداختند . چندی بعد ، شاهد فعالیت سه هنرمند فرانسوی در شهر یواتیه هستیم که تاریخ ساخت آثارشان به 1399 میلادی بر می گردد.
ژان برسیه ، نویسنده فرانسوی که خود نیز حکاک و چاپگر بوده است ، درباره چگونگی به وجود آمدن اولین نمونه های چاپی قابل تکثیر در اروپا چنین می نویسد :
در فلورانس ، ماسو فینیگوثرا اولین کسی شناخته شده که نقش یک صلیب ظریف و زیبا را با عمل حکاکی به روی فلزی نقره ای و تابلو فلزی و قرار دادن رنگ سیاه براق مینا گونه در داخل شیارهای ایجاد شده ( که شباهت زیادی به مینا کاری دارند ) به روی یک کاغذ انتقال و از آن نمونه چاپی گرفته و با این کار موفق به تکثیر نوشته و تصاویر چاپی شده است . همچنین ، باید افزود که هم زمان با فعالیت فینیگوثرا ، شاهد اثری هستیم که همان حرکت زرگر ایتالیایی در زمینه حکاکی توسط هنرمند فرانسوی که در شمال فرانسه می زیسته صورت گرفته است .

ژان برسیه در مورد فعالیت فینیگوئرا ، توجه ما را به اظهارات جورجو وازاری ، نویسنده زندگی نامه هنرمندان دوره رنسانس و همچنین به نظریات شخصی خود طبق مدارک و شواهدی که از آن به دست
آورده جلب می کند و در این باره می نویسد : وازاری تصور می کرد اولین حکاکی های گود که از آن روی کاغذ نمونه گرفته شده است همان اثر فینیگوئراست و بدین ترتیب تولد حکاکی تابلو فلزی و چاپ فلز گود را به او نسبت می دهد ، به خصوص که از وی سکه ای نقره ای باقی مانده که روی آن عمل حکاکی شکل گرفته است و امروزه این سکه در بار گللو نگهداری می شود. لیکن به نظر می رسد اولین حکاکی هایی که از آن نمونه چاپی . یا به عبارتی دیگر پرینت گرفته اند متعلق به کتابهای خطی قدیم قرون وسطایی ( سده های سیزدهم و چهاردهم ) هستند که خطاطان و مذهبان آن دوران عمل تکثیر را به صورت چاپ ( برجسته ) به روی پرشمن و همچنین به روی کلیشه های فلزی جهت حکاکی و مذهبان و هنرمندان به روی کلیشه های فلزی جهت حکاکی گود ارائه کرده اند به مراتب ظرافت و زیبایی بیشتری در مقایسه با آثار به دست آمده از قالب هایی دارد که آنها را گراورهای برجسته چوبی نام نهاده اند و این ظرافت شکل گرفته در قالب های فلزی هیچ گاه در کلیشه های چوبی دیده نمی شود. همچنین امکان دارد نمونه های چاپ برجسته که به همت مذهبان به وجود آمده است . به وسیله یک مغار فولادی به نام برونیسوار انجام گرفته باشد . حتی این احتمال نیز وجود دارد که حروف ، واژه ها و تصاویر شکل گرفته در بعضی از کتب  خطی به کمک یک کلیشه فلزی و یا با فشار یا کوفتن و یا ضربه زدن به پشت کاغذ انجام گشته و باعث برجستگی بر روی سطح کاغذ شده است .
به هر تقدیر ، غیر ممکن به نظر می رسد که بتوانیم به حقیقت پی ببریم ، اما آنچه مسلم است از قرن پانزدهم تعداد نسخ خطی آرایش یافته به دست آمده است که نه از طریق عمل خطاطی و نقاشی ، بلکه از طریق کلیشه های فلزی که به وسیله قالب های انعطاف پذیر شکل گرفته به وجود آمده اند.

Leave a comment

×

 

سلام!

چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟