Scroll Top

نشان سینه فلزی | بج سینه،پلاک فلزی،لوح تقدیر، تابلو فلزی

بج سینه

کارگاه ساخت نشان فلزی

نشان سینه تبلیغاتی فلزی یک نوع بج سینه است که از جنس فلز ساخته شده و برای تبلیغات و ترویج برند، شرکت، یا محصولات و خدمات مختلف استفاده می شود. این نوع بج سینه تبلیغاتی معمولاً با استفاده از فلزهای مانند استیل، برنج، آلومینیوم، یا آهن ساخته می شود و به صورت یک پلاک کوچک با یک پین یا سوزن برای اتصال به لباس یا پوشاک قرار می گیرد.

نشان سینه تبلیغاتی فلزی معمولاً دارای یک لوگو، نام شرکت، اطلاعات تماس، یا پیام تبلیغاتی است که بر روی پلاک فلزی چاپ می شود. این نوع بج سینه می تواند در تبلیغات رویدادها، نمایشگاه ها، کنفرانس ها، و محافل تجاری مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان یک ابزار تبلیغاتی موثر و قابل توجه استفاده شود. همچنین، نشان سینه تبلیغاتی فلزی می تواند به عنوان یک هدیه تبلیغاتی یا یادبود مخصوصی برای مشتریان، کارمندان، یا همکاران استفاده شود. برای سفارش و تولید نشان سینه تبلیغاتی فلزی، می توان به کارگاه های تولید بج سینه یا تولیدی های فلزکاری و چاپ فلزی مراجعه کرد. هزینه ساخت بج سینه تبلیغاتی فلزی به عوامل مختلفی اعم از جنس فلز، ابعاد و طراحی بج سینه، تعداد سفارش و شرایط بازار بستگی دارد. از آنجایی که هر تولیدی ممکن است شرایط و قیمت های خاص خود را داشته باشد.

برای اندازه گیری ریزی ماسه از الک های اندازه گیری ریزی دانه ها  کارگاه ساخت نشان فلزی استفاده می شود و الکها بر اساس تغداد سوراخ هایی که در یک طول معین پلاک فلزی وجود دارد مشخص می شوند و در نامگذاری الکها از واژه مش استفاده می شوند و مش تعداد سوراخها  در طول یک اینچ مربع است.
در تقسیم بندی الک ها یک نسبت ثابت مابین اندازه های مختلف وجود دارد . به عبارت دیگر اندازه مساحت و سوراخ یک الک معادل نصف مساحت سوراخ الک قبلی و معادل دو برابر مساحت الک بعدی است. عدد ریزی دانه ها متأسفانه اطلاغات زیادی در مورد توزیع اندازه دانه ها ارائه نمی دهد. بنابراین احتمال دارد دو سه ماسه که دارای یک عدد ریزی هستند توزیع متفاوت داشته و نفوذ پذیری و قابلیت عبور گاز آنها نیز متفاوت می باشد. گذشته از آن، خواص دو ماسه که عدد ریزی یکسان دارند می توانند به واسطه تفاوت در شکل دانه های آنها یکسان نباشد.

ب- استحکام تر : پس از آنکه ماسه با آب و چسب مخلوط شده ماسه تر حاصل می شود ، ماسه تر باید استحکام کافی و شکل پذیری مناسب را در مراحل ساخت و نگهداری قالب داشته باشد.
استحکام تر یک مخلوط قالبگیری به عوامل مختلفی چون میزان روطبت ، مقدار چسب ، شکل و اندازه و عده ریزی ماسه بستگی دارد .

ج- استجکام خشک : اصلاح استحکام خشک هم در مورد یک مخلوط قالبگیری که تحت عملیات خشک کردن قرار می گیرد و هم در شرایطی که پس از ورود مذاب به قالب و تبخیر رطوبت پدید می آید صادق است. وقتی مذاب داخل قالب ریخته می شود ماسه با فلز داغ تماس پیدا کرده و رطوبت موجود در آن به سرعت تبخیر و به صورت بخار خارج می شود. ماسه خشک باید استحکام کافی برای مقاومت در برابر فرسایش و همچنین در برابر فشار استاتیکی مذاب کارگاه ساخت کارگاه ساخت نشان فلزی داشته باشد وگرنه احتمال دارد که قالب اندازه و ابعاد خود را از دست بدهد.

نفوذ پذیری : نفوذ پذیری در حقیقت قابلیت یک مخلوط قالبگیری در کارگاه تولید بج سینه برای عبور دادن گاز از میان ذرات آن مخلوط است . گرمای ناشی از فلز مذاب باعث می شود که یک قالب ماسه ای تر مقدار زیادی بخار آب و گازهای دیگر از خود متصاعد کند. قالب باید نفوذ پذیری یا قابلیت نفوذ داشته باشد تا عبور گاز و خارج شدن آن امکانپذیر باشد، زیرا در غیر این صورت گاز و بخار خارج نشده و در قطعه ریختگی باقی می مانند و در نتیجه حفره های گازی پدید می آیند.

بج سینه

دیر گذاری : منظور از دیر گذاری ماسه نقطه ذوب آن است که برای مذاب با درجه حرارت بالا ( آلیاژهای آهنی ) ماسه باید دارای دیر گذاری بالا باشد و برای مذاب با درجه حرارت پایین مانند آلومینیوم دیرگذاری برای ماسه مورد نیاز نیست.

و- پایداری حرارتی : گرمای فلز مذاب ، بلافاصله پس از ریخته گری ، باعث انبساط سریع سطح ماسه در فصل مشترک فلز – قالب می شود. اگر ماسه قالبگیری در برابر گرم شدن سریع و شوک حرارتی آن پایداری نکند و ابعاد آن ثبات نسبی نداشته باشد ، احتمال دارد سطح قالب ترک بخورد یا پوسته ، پوسته و ورقه شود.

قابلیت فروپاشی و متلاشی شدن : پس از ریختن مذاب به داخل قالب ، ماسه گرم و سخت می شود. خوردن و شکست قطعه به هنگام خارج کردن قطعه از قالب وجود دارد. ماسه در کارگاه ساخت نشان فلزی باید به گونه ای باشد که قابلیت فرو ریختن و متلاشی شدن آن پس از سرد شدن فلز مناسب باشد و به راحتی بتوان قطعه را از قالب خارج ساخت.
عوامل مثل ترکیب شیمیایی ماسه و مقدار مود افزودنی به مخلوط ، نوع چسب و مکانیزم اتصال دهنده ذرات ماسه به یکدیگر ، درجه حرارت مذاب بر قابلیت فروپاشی اثر دارد.

ح – قابلیت استفاده مجدد : حالت مطلوب ماسه قالبگیری در کارگاه بج سینه آن است که پس از یک بار مصرف قابلیت استفاده مجدد داشته باشد. معمولاً ماسه مصرف شده طی یک فرآیند جداگانه بازیابی می شود و مجدداً مورد استفاده قرار می گیرد. اما برخی از فرآیندهای قالبگیری بهه گونه ای است که بازیابی مجدد مخلوط امکان پذیر نیست.

قالبگیری مدل با قطعه آزاد

فرم داخلی یا خارجی بعضی قطعات در کارگاه ساخت نشان فلزی مورد استفاده در صنعت ، دارای پیچیدگی ها و شیب های مختلف الجهت متعددی است . به دلیل همین پیچیدگی ها و وجود زایده ها و یا لبه ها قالبگیری قطعه بسیار مشکل می باشد مگر آنکه اینگونه قیمت ها به صورت قطعه آزاد طراحی شوند . نحوه اتصال قطعه آزاد معمولاً به صورت میخ سر کج یا کشویی می باشد.

مراحل قالبگیری

الف -ابتدا مدل را از سطح جدایش به همراه قطعه آزاد روی صفحه قالبگیری قرار دهید.

ب- با گذاشتن نیم درجه روی صفحه ، ماسه را ریخته و آن را بکوبید.

ج- با قرار دادن نیم درجه رویی روی نیم درجه زیری ماسه را در نیم درجه رویی ریخته و بکوبید.

د- دو نیم درجه را از هم جدا کنید.

ه – ابتدا بدنه اصلی مدل را به صورت عمودی از قالب خارج کرده و سپس قطعه آزاد را به صورت حرکت در افق و بعد به صورت عمودی از قالب خارج کنید.

و – راهگاه اصلی و فرعی را در نیم درجه زیر تعبیه کنید.

ز- با جفت کردن درجه ها عمل قالبگیری کامل می شود.

ماهیچه سازی

کلیات

تعریف ماهیچه : ماهیچه قسمتی از قالب بج سینه سفارشی است که سوراخ و شکاف داخل جسم ریختگی ایجاد می کند و بیشتر به ماسه ای گفته می شود که به وسیله جعبه ماهیچه تهیه شده و پس از سخت شدن و خارج کردن آن از داخل جعبه ماهیچه مورد استفاده قرار می گیرد.
ماهیچه هایی که از جنس مواد قالب و همزمان با قالبگیری در کارگاه ساخت نشان فلزی به نام ماهیچه تر ساخته می شوند از مفهوم حقیقی ماهیچه دور می باشند. انواع دیگری از ماهیچه های فلزی وجود دارند که در قالب های دائمی مورد استفاده قرار می گیرند و مبانی ماهیچه سازی درباره آنها مصداق ندارد.

هر ماهیچه شامل دو قسمت بدنه ماهیچه و تکیه گاه ماهیچه می باشد که بحث در مورد طرح ، اندازه و مشخصات آنها در این مقوله نمی گنجد ).

انواع ماهیچه

ماهیچه های داخلی : وظیفه ماهییچه های داخلی تضمین فرم شکافها ، سوراخها و سایر قسمتهای داخلی قطعه ریختگی می باشد.

تذکر : در مواردی که تعداد کمی قطعه ریختگی خواسته شود . مدل را قطعه آزاد و استفاده از سازه چوبی یا زیر سری طراحی بج سینه می کنند . در شکل زیر مدل ساده ( طبیعی ) با قطعه آزاد و زیر سری چوبی نشان داده شده است.

Leave a comment

×

 

سلام!

چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟