Scroll Top

ساخت پلاک فلزی از جنس استیل | بج سینه،پلاک فلزی،لوح تقدیر، تابلو فلزی

پلاک فلزی

پلاک فلزی

ساخت پلاک فلزی از جنس استیل ضد زنگ معمولاً شامل مراحل زیر است:

  1. انتخاب جنس استیل ضد زنگ: انتخاب جنس مناسب از جمله استیل ضد زنگ با کیفیت برای ساخت پلاک فلزی ضروری است. استیل ضد زنگ معمولاً از جنس AISI 304 یا AISI 316 استفاده می‌شود که دارای خاصیت ضد زنگ و مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی است.
  2. برش و تغلیظ مواد: شیوه برش مواد استیل ضد زنگ براساس طرح و ابعاد پلاک فلزی تعیین می‌شود. برای برش مواد از ابزارهای مکانیکی یا لیزری استفاده می‌شود. سپس قسمت‌های مورد نیاز پلاک فلزی برش داده شده و مواد تغلیظ می‌شوند تا ضخامت و سختی مورد نظر برای پلاک فلزی حاصل شود.
  3. تمیز کردن و آماده‌سازی سطح: سطح پلاک فلزی باید قبل از مرحله بعدی تمیز شده و آماده‌سازی شود. این شامل حذف هرگونه آلودگی، چربی، و ذرات معلق است که ممکن است بر روی سطح استیل وجود داشته باشد.
  4. چاپ یا برندسازی: پلاک فلزی می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های مختلف چاپ یا برندسازی شود. این شامل چاپ رنگی، سیلک‌استامپ، گراویور و یا لیزر مارکینگ است. در این مرحله، لوگو، نشان تجاری، متن یا طرح مورد نظر بر روی پلاک فلزی برجسته می‌شود.
  5. انجام پایان‌دهی: پایان‌دهی نهایی پلاک فلزی شامل مراحلی مانند سنگ‌زن

این آزمایش برای فولادهای زنگ نزن ساخت پلاک فلزی تولید بج سینه در تهران از جنس استیل با درصد کروم بیش از 50 در صد است و به دلیل ایجاد خوردگی ، بر روی فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی سری 400 نباید استفاده شود. در این روش در ابتدا اسید سولفوریک به آب اضافه می‌شود و سپس با نسبت های مشمخص سولفات مس را به آن اضافه می‌کنیم.
با استفاده از یک پارچه آغشته به محلول فوق ، سطح قطعه کار به مدت 6 دقیقه خیس نگه داشته می‌شود. در خلال مدت 6 دقیقه در صورت وجود هر گونه آهن یا اکسید آهنی بر روی سطح ، در آن نقاط، مس رسوب می‌کند. پس از 6 دقیقه سطح قطعه کار به آرامی توسط آب شسته می‌شود بگونه ای که رسوبات مس از روی سطح قطعه کنده نشود. حضور رسوبات مس پس از پایان آزمایش موجب رد شدن عملیات اسیدشویی می‌گردد.

آزمایش فروکسیل

این آزمایش برای تشخیص مقادیر بسیار کم از آهن یا اکسید آهن باقی مانده کاربرد دارد . در این روش در ابتدا اسیدنیتریک به آب مقطر اضافه شده و سپس فری سیانید پتاسیم با نسبت های زیر به محلول اضافه می‌گردد.
به کمک یک پارچه آغشته به محلول فوق، سطح قطعه کار خیس می‌گردد. ظهور لکه های آبی رنگ در 15 ثانیه اول اعمال محلول بر روی سطح نشان دهنده وجود آلودگی آهن بر روی سطح قطعه است. سپس هر چه زودتر به کمک آب ، سطح قطعه شسته می‌شود تا مواد خورنده به سطح قطعه آسیبی نرسانند.

ارزیابی ماقی ماندن ماده اسیدشویی روی سطح قطعه

مقدار PH آب استفاده شده برای شستوشوی قطعه حاکی از وجود هرگونه مواد اسیدی باقی مانده روی سطح است . مقدار PH آب می‌بایست بیش از 7 باشد. در شیارها، گوشه ها و محل هایی که امکان باقی ماندن مواد اسیدی وجود دارد، دقت بیشتری مورد نیاز است.

مواد اسیدشویی ساخت پلاک فلزی از جنس استیل بسیار خطرناک است و می‌بایست با دقت لازم حمل و نقل شوند. رعایت مواد زیر برای ایجاد یک محیط کار ایمن الزامی است .

پلاک فلزی

  • حمل و نقل مواد شیمیایی اسیدشویی می‌بایست محدود به افرادی شود که اطلاعات لازم در خصوص خطرات این گونه مواد بر روی سلامت انسان کسب کرده باشند. همچنین برچسب هر ماده و برگه حاوی اطلاعات ایمنی آن باید پیش از استفاده و حمل و نقل کاملاً مطالعه شود.
  • در مناطقی که عملیات اسیدشویی انجام می‌شود یا مواد شیمیایی مربوطه نگهداری می‌شود، هرگونه خوردن ، آشامیدن و استعمال دخانیات ممنوع می‌باشد.
  • افرادی که وظیفه جابه‌جایی و حمل و نقل مواد شیمیایی را بر عهده دارند، باید پس از اتمام زمان کاری و پیش از خوردن مواد غذایی ، دست و صورت خود را کاملاً و به دقت بشویند.
  • قسمت هایی از پوست انسان که احتمال دارد در معرض پاشش مواد خورنده باشد، باید با مواد مقاوم به اسید همچون پلی اتیلن اسید شویی را جابه‌جا می‌کنند یا در عملیات اسیدشویی حضوردارند، باید ماسک صورت، دستکش لاستیکی و کفش لاستیکی به تن داشته باشند.
  • اسپری مخصوصی به صورت تجاری طراحی شده است که برای پاک کردن نقاطی از پوست یا چشم که در معرض پاشش مواد اسیدی قرار گرفته اند ، کاربرد دارد. این اسپری ها باید در محلی که اسیدشویی صورت می‌گیرد، کاربرد دارد . این اسپری ها باید در محلی که اسیدشویی صورت می‌گیرد، در جعبه کمک های اولیه وجود داشته باشد.
  • محل اجرای عملیات اسیدشویی باید تهویه مناسب داشته باشد.
  • به منظور جلوگیری از تبخیر مواد شیمیایی، درب ظروف نگهداری مواد شیمیایی باید پیوسته باشد.
  • به منظور حفاظت از محیط زیست ، مواد شیمیایی باقی مانده در عملیات اسیدشویی ساخت پلاک فلزی و بج سینه از جنس استیل و گندآب ها باید تماماً خنثی شده و فلزات سنگین موجود در آنها به کارخانجات بازیافت ارسال گردد.

آشنایی با کارگاه ریخته گری ساخت پلاک فلزی از جنس استیل

در این مرحله از آموزش تمام فراگیران با وسایل و تجهیزات و مراحل کار آشنا می‌شوند که این آموزش در چند مرحله جدا خواهد بود و همچنین با نحوه آشنایی با نکات ایمنی در هنگام حضور یافتن در کارگاه آشنا خواهند شد.

اگر بخواهیم به صورت ساده و روان تضحیح دهیم ، کارگاه ریخته گری را به دو قسمت می توان تقسم بندی کرد. اول قالبگیری و دوم ذوب می‌باشد که در مورد هر قسمت توضیحات جامعی داده خواهد شد .

قسمت اول قالبگیری برای سخت بج سینه بزجسته

ابزار و تجهیزات این قسمت عبارتند از : مواد قالبگیری، انواع درجه، مدل، ابزارآلات از جمله مخلوط کن و جعبه ابزار ، شن و ماسه مخصوص قالبگیری که این مراحل و آشنایی با این وسایل ، مرحله ابتدایی جهت آماده کردن قالب برای ذوب می‌باشد.

مواد قالبگیری

مواد قالبگیری در کارگاه : ماسه مخصوص که به آن ماسه سیلیسی می‌گویند با دانه بندی ریز و بنتونیت. پودر زغال و آب می‌باشد، که این مواد به راحتی و با دست با هم مخلوط نمی‌شود و حتماً باید از میکسر استفاده کرد و همچنین ظرفیت حداقل میکسر باید 150 کیلو باشد.
روش و شیوه ترکیب کردن مواد اولیه ساخت قالب به این صورت است که بعد از ریختن ماسه در میکسر و حدود 5 دقیقه چرخیدن میکسر تقریباً مواد به طور کامل مخلوط شده است و آماده شده است تا درون قالب ریخته شود.
این نکته را باید مد نظر قرار دهید که همواره نیازی نیست تا مخلوط ماسه ساخته شود و معمولاً هفته‌ای یکبار این عمل انجام می‌گیرد و در مراحل بعد تنها کافی است مقدار مورد نظر آب به آن اضافه کنیم و میکسر را بچرخانیم .

درجه

یکی دیگر از تجهیزات کارگاه درجه است ک ه در آن مخلوط مواد اولیه به هم فشرده می‌شود که دارای شکل و ابعاد و اندازه گوناگون است و حتی دارای جنس های مختلفی می‌توان آن را تهیته کرد مانند آلومنیوم، چوب ، چدن و فولاد) . ساخت بج سینه برنجی در تهران ، خصوصیتی که در انواع درجه ها ثابت استجفت بودن و یا به عبارت دیگر نری و مادگی داشتن آن است. مقیاس و ابعاد و اندازه درجه ها با توجه به طرح مورد نظر تعیین می‌گردد.

مدل

مدل یا همان شکل و تصویر تقریبی طرح می‌باشد که چنانچه تغییراتی بر روی آن انجام گیرد حتی اگر کوچک باشد باید قالب جدیدی ساخته شود.

جعبه ابزار قالبگیری

جعبه ابزار قالبگیری شامل ابزارآلات مورد نیاز ساخت پلاک فلزی از جنس استیل مانند کوبه دوطفه بزرگ دستی که به آن الک ماسه هم می‌گویند، ابزار فلزی قاشقی و همچنین سر کج و کیسه پودر تالک و لوله راهکار از جمله وسایل مورد نیاز برای مدل سازی در ساخت بج سینه برنجی در تهران می‌باشد.

Leave a comment

×

 

سلام!

چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟