Scroll Top

تابلو فلزی داخلی | بج سینه،پلاک فلزی،لوح تقدیر، تابلو فلزی

پلاک فلزی

آشنایی بیشتر با متریال های مختلف تابلو محیط داخلی

تابلو فلزی داخلی یکی از انواع تابلوهای تبلیغاتی است که برای نمایش دادن اطلاعات، آگهی، لوگو و برند در داخل فضاهایی مانند دفتر، رستوران، فروشگاه، مغازه و مکان های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تابلوها عموماً از جنس فلزی تهیه می‌شوند و به صورت دیواری، آویزان یا قرار داده شده بر روی سطوح ثابت نصب می‌شوند.

تابلو فلزی داخلی به دلیل مزیت هایی مانند مقاومت در برابر خرابی، پوشش دهی بالا و قابلیت شخصی سازی مناسب برای استفاده در محیط های داخلی است. علاوه بر این، این تابلوها به دلیل ظاهری شیک و جذاب، می‌توانند به صورت یک عنصر دکوراتیو نیز برای فضاهای داخلی استفاده شوند.

تابلو فلزی داخلی می‌تواند در اندازه ها، شکل ها و رنگ های مختلفی تولید شود. همچنین با استفاده از تکنولوژی های مختلف مانند برش لیزری، حکاکی، رنگ آمیزی و چاپ دیجیتال، می‌توان از طرح ها و نقش های مختلفی در تابلو فلزی داخلی استفاده کرد.

شکل گیری متریال ها و آماده سازی آن
برای به وجود آوردن چاپ های دستی در تابلو فلزی داخلی ، قبل از به کارگیری مواد و مصالح کار ، سطح زیرین اثر که عمل حکاکی روی آن شکل می گیرد اهمیت می یابد . این سطح زیرین را قالب چاپی ، ورقه و یا حامل گویند که در زبان فرانسوی نیز آن را ماتریس و یا سوپر و یا کلیشه می نامند ، یعنی همان وسیله ای که در گذشته های دور در ایران ، صنعتگران از مهرهای استوانه ای شکل که اکثراًاز سنگ های قیمتی تهیه می شد استفاده می کردند که متعلق به 3500 پ م است.
فرق مهرهای استوانه ای شکل ایران با قالب های اروپایی که در سطح صاف به اجرا در می آمد در این نکته نهفته است که مهرهای استوانه ای کاملاً دوار بودند و کنده کاری و حکاکی در ساخت بج سینه روی آنها بسیار مشکل و پیچیده تر از حکاکی روی سطح صاف چون سنگ ، چوب ، فلز و شیشه بوده است .
از آن رو که کنده کاری روی سنگ نیز به عنوان حامل ، سختی بسیار داشت ، پس از چندی چوب جایگزین آن گردید و از آنجا که چوب نیز انواع گوناگون داشت ، برای چاپ های چوبی از چوب هایی استفاده می کردند که نرمی بیشتر داشتند . بدین ترتیب ، هنرمندان ، برای دستیابی به نرمی و انعطاف پذیری بیشتر ، از ماده ای چون لینولئوم یعنی ماده ای که انعطاف پذیری بیشتری در مقایسه با چوب دارد – بهره جسته اند و امروز نیز چاپگران از فلزات گوناگون که با خورنده های اسیدی به روش غیر مستقیم حک می گردد استفاده می کنند و از شیشه نیز در چاپ تابلو فلزی داخلی صاف بهره می گیرند که به ویژگی آنها اشاره می شود.

به کارگیری چوب های مختلف به عنوان کلیشه های سخت در چاپ برجسته
چوب ماده است که حکاکان ، چاپگران و هنرمندان پلاک فلزی به عنوان ماده سطح زیرین اثر به کار میگیرند و در غرب به آن ماتریس و یا به عبارتی دیگر سوپر می گویند، یعنی ماده ای که امکان کنده کاری و حکاکی آسانتر را به هنرمندان و صنعتگران می دهد. به همین علت و به علت حمل آسان آن در مقایسه با سنگ ، برخی از درختان را برای این منظور مناسب دیده و از تنه آن بهره می گیرند . در این ارتباط ، ابتدا از چوب بلوط نیز کارآمد شد. در واقع این هنرمندان بیش از هر چوب دیگری از چوب گلابی بهره می برند که بافتی فشرده دارد و امکان خطوط ظریف تری را به آنان می دهد . در به کارگیری قالب های سخت از درخت گیلاس ، عناب ، انجیر و گاه نیز از درخت گردو بهره می گیرند ، اما در به کارگیری قالب های نرم ( قالب هایی که تا حدودی نرم تر از چوب اند ) از درخت کاج یا سپیدار و صنوبر استفاده می کنند ، چرا که چوب های سخت با فشرگی خاصی که دارند ، نه تنها خطوط ظریف تری در بج سینه شرکتی را ارائه می کنند ، بلکه برای ایجاد سایه روشن نیز کیفیت بیشتری دارند و رنگ نیز روی سطح صاف آنها با غنای بیشتری به نمایش در می آید. از این رو ، زمانی هنرمندان از چوب های نرم استفاده می کنند که نیازی به اجرای ظرافت کاری چندانی ندارند و آثاری که می آفرینند القا کننده خشونت بیشتری در اجرای خطوط اند. در حال حاضر ، چاپگران چوب هایی را که نه خیلی سخت و نه چندان نرم هستند مانند چوب توسکا ، افرا ، سیب ، بید و دیگر چوب هایی که فشردگی کمتری دارند بر می گزینند.

پلاک فلزی

استفاده از لینولئوم و فلاکسی گلاس به عنوان کلیشه های نرم و انعطاف پذیر در چاپ تابلو فلزی داخلی برجسته و گود

بعد از به کار گیری سنگ و چوب ، هنرمندان چاپگر دنبال ماده ای بودند که انعطاف پذیری و نرمش بیشتری نسبت به سنگ و سپس چوب داشته باشد تا در کنده کاری و در حرکت خطوط و در اجرای جهات گوناگون دچار مشکل نشوند . کار روی چوب سیالیت و آزادی را از دست هنرمندان می گیرد ، زیرا نه تنها چوب خود ماده ای سخت است و کنده کاری و نقر روی آن فشار بیشتری را می طلبد و سبب کم شدن روانی در اجرای طرح می گردد ، بله انواعی از آن دارای رگه و گره هستند و گاه نیز پیچ و تاب بر می دارند و سطح صاف را به سطحی ناصاف تبدیل می کنند و امکان حرکت آزاد را از هنرمند می گیرند و طراحی او را در چهارچوب جنسیت سخت خود محصور می کنند ، هرچند این محدودیت ها گاه برای بعضی از آثار هنری حسن به حساب می آید، چرا که به بیان هنرمند با توجه به خشونتی که دارد چه در اجرای طراحی سفارش ساخت بج سینه فرم و چه در به کارگیری رنگ کمک می رساند. بدین ترتیب ، در این جست و جو ، آنان توانستند از ماده ای بسیار نرم و تنعطاف پذیر به نام لینولئوم ، که ماده ای مشمع گونه و یا کائوچوست ، بهره گیرند و آثارشان را با آزادی بیشتری ، با توجه به فشار کمتری که نیاز دارد ، به وجود آورند.
هنرمندان در این وادی از ماده ئیگری نیز سود برده اند که به فلاکسی گلاس در ساخت اتیکت لباس شهرت یافته است ، یعنی ماده ای شفاف و شیشه ای شکل و تا حدودی سخت تر از لینولئوم.
قابل ذکر است که لئولنوم گاه شباهت بسیاری به کفپوش دارد که معمولاً در ساختمان سازی و به ویژه در پوشش کف اتاق ها و سالن ها به کار می روند. برخی از این گونه مواد بسیار خشک ، نازک و شکننده اند و برخی دیگر بیش از اندازه نرم ، تا حدودی ضخیم تر و انعطاف پذیرترند ف به طوری که در زیر پرس چاپ های دستی با فشار زیاد تغییر شکل می دهند و طراحی هنرمند از قالبی که در نظر گرفته است خارج می شود که بی تردید قابل استفاده برای نومنه گیری نیستند . بدین ترتیب ، هنرمندان از نوعی لینولئوم استفاده می کنند که نه بسیار نازک باشد و نه خیلی ضخیم ، نه شکننده و نه بیش از اندازه انعطاف پذیرو همچنین ، این ماده برای گراورسازی باید حدوداً یک تا دو میل قطر داشته باشد.

Leave a comment

×

 

سلام!

چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟