Scroll Top

کارگاه تولید بج سینه | بج سینه،پلاک فلزی،لوح تقدیر، تابلو فلزی

بج سینه

روش ساخت و تولید بج سینه به روش ریخته گری

کارگاه تولید بج سینه یا کارگاه سازنده بج سینه، یک واحد تولیدی است که به صورت تخصصی و حرفه‌ای بج سینه‌های تبلیغاتی را تولید می‌کند. این کارگاه‌ها معمولاً به صورت کارگاه‌های صنعتی یا کارگاه‌های کوچک تولیدی فعالیت می‌کنند و از تجهیزات و ماشین‌آلات مناسب جهت تولید بج سینه برخوردار هستند. فرآیند تولید بج سینه در این کارگاه‌ها به طور کلی شامل مراحل زیر است:

    1. طراحی: طراحی بج سینه توسط تیم طراحی کارگاه انجام می‌شود. این طراحی ممکن است شامل انتخاب شکل، ابعاد، رنگ و جزئیات دیگر بج سینه باشد و بر اساس نیاز و سفارش مشتری انجام می‌شود.
    2. انتخاب مواد اولیه: در این مرحله، مواد اولیه برای تولید بج سینه انتخاب می‌شوند. این مواد ممکن است شامل ورق‌های فلزی از جنس استیل، آلومینیوم یا برنج با ضخامت مورد نیاز، رنگ‌ها و مواد دیگر مورد استفاده برای تولید بج سینه باشد.
    3. برش و اندازه‌گیری: در این مرحله، ورق‌های فلزی با استفاده از ماشین‌های برش CNC یا دستگاه‌های دستی برش داده و به اندازه‌های مورد نیاز برای بج سینه تبلیغاتی قطعه‌بندی می‌شوند. همچنین، اندازه‌گیری‌های لازم برای ایجاد دقت در تولید بج سینه نیز انجام می‌شود.
    4. اجرای پرس: در این مرحله، با استفاده از دستگاه‌های پرس و فرم‌دهی، ورق‌های فلزی قطعه‌

چسب های حرارتی در ریخته گری کارگاه تولید بج سینه که به صورت پودر جامد یا مایع با ماسه مخلوط شده و در مقابل جرارت از 100 تا 150 درجه به ص.رت ذوب خمیری و در درجه حرارت های بالاتر خشک شده و استحکام زیادی از معروف ترین آنها می توان فرم آلدئید را نام برد که در بسیاری از قالبگیری های پیشرفته بکار می روند . علاوه بر سه دسته فوق انواع چسب های معدنی رسی نظیر انواع بنتونیت ها نیز در بعضی موارد به عنوان چسب کمکی مورد استفاده قرار می گیرند.
چسب و ذرات نسوز که دو عامل اصلی تمام مخلوطهای ماسه قالب و ماسه ماهیچه می باشند همواره دارای مواد دیگر مثل خاک اره ، پودر ذعال ، قطران کک و آرد حبوبات هستند که قابلیت از هم پاشیدگی و قابلیت نفوذ گاز در ماهیچه در بج سینه را افزایش می دهند .
پس به طور کلی انواع مختلف چسب های ماهیچه عبارتند از : روغن بزرگ ، روغن ماهی ، آرد گندم و غلات ، آرد ذرت و انواع چسب های معدنی دیگر.

بج سینه
اگرچه قوانین ویژه ای برای ترکیب مخلوط های ماهیچه وجود دارد ولی موفقیت یا شکست کاربرد یک مخلوط خاص معمولاً مشخص نیست مگر آنکه عملاً در کارگاه تولید بج سینه مورد استفاده و آزمایش قرار گیرد. متغیرهای بسیاری در این زمینه از عملیات ریخته گری در تک کارگاه خاص وجود دارد ، که ممکن است در کارگاه دیگری وجود نداشته باشد. مثلاً ماسه ای که در دسترس یک کارگاه ریخته گری و ساخت پلاک فلزی است و مشکلات اقتصادی موجود اغلب بر انتخاب مخلوط ماهیچه برای یک مورد خاص اثر می گذارد.
خواص یک مخلوط ماهیچه
یک مخلوط ماهیچه باید به گونه ای طراحی و آماده شود که ماهیچه های تهیه شده از آن کیفیت و مشخصات زیر را داشته باشد.
الف – در دمای بالا و در تعادل انجماد فلز ، استحکامی متناسب با استحکام فلز داشته باشند، ماهیچه ای که استحکام خود را به مدت طولانی در دمایی بالا حفظ کند باعث شکست گرم یا ترک در قطعه ریختگی می شود.
ب- در خلال انجماد اگر فلز ریختگی فروپاشی پیدا کرده و خرد شود ماهیچه باید تا زمانی که فلز یک پوسته جامد در اطراف آن ایجاد می کند استحکام خود را حفظ نماید و سپس به هنگامی که انقباض فلز اغاز می شود ، به سرعت استحکام خود را از دست بدهد و در نتیجه از ترک خوردن فلز اجتناب شود.
ج- سطح صاف و مناسبی در برابر فلز مذاب ایجاد کند به طوری که فلز نتواند در ماهیچه نفوذ کند .
د- سختی کافی و مقاومت مناسب در برابر جریان فلز مذاب داشته باشد زیرا در غیر اینصورت احتمال دارد شکستن ، رشته شدن یا عیوب دیگر ایجاد شود.
ه- در برابر گرمای ناشی از درجه حرارت ریختن فلز مذاب مقاوم باشد.
و- تحت تأثیر قالب یا جو ایجاد شده توسط فلز مذاب واقع نگردد.
ز- در خلال نگهداری استحکام خود را به مقدار زیاد از دست ندهد.
این مورد در قالب هایی که قبل از ریخته گری به مدت قابل توجهی نگهداری می شوند اهمیت دارد.
ح – در موقع حمل و نقل مقاومت کافی در برابر شکسنتن داشته باشد.
ط – به راحتی و به سرعت پخته شود به طوری که حداقل امکانات پخت ماهیچه مورد نیاز باشد .
ی – شکل صحیح خود را قبل از ریخته گری و در خلال آن حفظ کند.
ک- وقتی با فلز مذاب تماس حاصل می کند ، گاز تولیدی در حداقل مقدار ممکن باشد.
ل- صافی سطح داشته باشد که بتوان قطعه ای با صافی سطح مناسب تولید کرد.
ن – نفوذ پذیری و قابلیت عبور گاز مناسبی داشته باشد تا گازهای تشکیل شده در خلال ریخته گری خارج شود.
س- به راحتی از داخل قطعه جامد خارج شود به طوری که حداقل هزینخ تمیزکاری صرف شود.
ق- به داخل جعبه ماهیچه ای که در آن تهیه می شود ، نچسبد.
بر اساس شرایط و مشخصات فوق الذکر مخلوط ماهیچه تهیه و استفاده می شود و به همین دلیل نیز برای فلزات مختلف ریختگی مخلوطهای متفاوتی مورد توجه است .
جعبه ماهیچه
جعبه ماهیچه ها در کارگاه تولید بج سینه از چوب یا فلز ساخته می شوند. نوع چوبی آنها در ماهیچه سازی دستی و به تعداد کم و جعبه ماهیچه های فلزی در ماهیچه سازی و دستی در تعداد زیاد به کار می روند. قسمتهای نازک و متحرک جعبه ماهیچه ها عموماً فلزی انتخاب می شوند تا دوام و استجکام بیشتری داشته باشند.
قالبگیری مدل صفحه ای دورو
در اینگونه مدلها ، دو نیمه مدل روی یک صفحه طوری نصب می شود که با قرار دادن مدل صفحه ای در بین دو درجه و کوبیدن ماسه ، قالبگیری انجام می شود . البته به طور معمول سیستم راهگاهی ( به جز لوله راهگاه) نیز روی صفحه تعبیه می شود. بدین ترتیب پس از هر بار قالبگیری در حداقل زمان ، قالب ، سیستم راهگاهی کارگاه تولید بج سینه و تغذیه گذاری حاصل می شود.
مراحل قالبگیری
الف – ابتدا مدل صفحه ای را بین دو نیمه درجه قرار دهید .
ب- نیم درجه زیری را قالبگیری کنید.
ج- نیم درجه را برگردانید و با قرار دادن لوله راهگاه در جای مناسب نیم ذرجه رویی را قالبگیری کنید.
د- دو نیم درجه را از هم جئا کرده و مدل صفحه ای را خارج کنید.
ه- در این مرحله قالبگیری کامل است.
و- نیم درجه ها را به قسمت بار ریزی انتقال داده و سطح آن را به طور کامل خشک کنید.
ز- مواد ناخواسته درون محفظه قالب را به وسیله فوتک خارج کنید.
ح- نیم درجه ها را جفت کرده و شروع به بار ریزی برنج کنید.
روشهای ریحته گری در قالب های دائمی در کارگاه ساخت بج سینه
ریخته گری تحت فشار : قطعات ریختگی دقیق و جداره نازک با کیفیت سطحی بالا و به تعداد زیاد را با این روش ریخته گری می کنند . از این روش اغلب برای ریخته گری فلزات سبک و آلیاژهای آن استفاده می کنند. جنس قالب ها از آلیاژ چدن یا فولاد انتخاب می شوند . هدایت مذاب داخل با فشار زیاد و سرعت معادل 30 تا 50 متر بر ثانیه انجام می گیرد . فشار پشت مذاب پس از منجمد شدن قطعه متوقف می شود.
انواع ماشین های ریخته گری تحت فشار :
الف – ماشین ریخته گری تحت فشار با محفظه سرد
ب- ماشین ریخته کری تحت فشار با محفظه گرم
مزایای این روش
الف ) سرعت عمل و تولید زیاد قطعه ب ) ریخته گری قطعات با دیواره نازک ج )مرغوبیت سطحی بالا د) انقباض ناچیز
ریخته گری گریز از مرکز
در این روش قالب فلزی در کارگاه تولید بج سینه به چرخش در می آید و در اثر نیروی گریز از مرکز ، فلز مذاب را پیرامونخود پخش می کند ، قطعاتی که بدین روش ریخته گری می شوند سطحی صاف و ظریف دارند . از این روش برای ریخته گری لوله ها ، بوشها ، حلقه ها و سایر قطعاتی که دارای مرکز تقارن هستند استفاده می شود. در این روش ضخامت و سوراخ های داخلی قطعه بدون ماهیچه شکل می گیرد. یعنی فرم داخلی قطعه و ضخامت آن در اثر چرخانیدن قالب در طراحی بج سینه و با استفاده از نیروی گریز از مرکز بدست می آید.

Leave a comment

×

 

سلام!

چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟