Scroll Top

بج-فلزی | بج سینه،پلاک فلزی،لوح تقدیر، تابلو فلزی

بج سینه

روش‌های مختلفی برای تولید بج فلزی وجود دارد

بج-فلزی یا همچنین نامیده شده به بج سینه فلزی، یک نوع از تابلوهای تبلیغاتی است که از جنس فلز، اغلب استیل، تولید می شود. این تابلوها معمولاً شامل یک پلاک یا شیت فلزی به شکل مستطیل یا مربع است که به وسیله یک پین یا کلیپس به لباس یا پوشاک کاربر متصل می شود. بج سینه فلزی می تواند اندازه ها، رنگ ها، طرح ها و لوگوهای مختلفی داشته باشد و به عنوان یک ابزار تبلیغاتی موثر در رویدادها، کارگاه ها، نمایشگاه ها و سایر مکان های تبلیغاتی مورد استفاده قرار گیرد. این نوع از تابلوها به دلیل مقرون به صرفه بودن، قابلیت استفاده مکرر، مقاومت در برابر شرایط جوی، و ظاهر جذاب و حرفه ای، جزو محبوب‌ترین گزینه‌ها در تبلیغات بازاریابی طبیعی است. بج سینه فلزی همچنین می تواند به عنوان یک ابزار هویت برند، هدیه تبلیغاتی، یا مورد استفاده در فعالیت‌های خیریه و اجتماعی نیز به کار رود. گاهی اوقات نیز به عنوان یک وسیله جمع‌آوری امتیازات، ترافیک یا کاهش پسماندها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بج سینه فلزی معمولاً در تیراژ بالا تولید می شود و بسته به تعداد، طرح، ابعاد و جنس فلز مورد استفاده، هزینه های تولید و تامین مواد اولیه متفاوت خواهد بود. همچنین هزینه های دیگری مانند طراحی، برش، حکاکی، رنگ آمیزی، و ماشین آلات صنعتی.

برای تولید بج-فلزی ابزار و لوازم مختلفی مورد نیاز است که مهمترین آن جعبه آکواتینت است. یک آکواتینت درشت دانه نیاز دارد مدت بیشتری در اسید باشد تا رنگمایه های تیره بدهد. به طور کلی آکواتینت دانه ریز باید نصف زمان آکواتینت درشت دانه در اسید باشد .
رزین روی پلیت را با الکل صنعتی پاک کنید اگر آکواتینت خیلی تیره باشد آن را با قلم های اچینگ و ابزارتراش روشنتر کنید و اگر خیلی روشن است، آکواتینت دیگری روی پلیت انجام دهید و بگذارید دوباره در اسید خورده شود . مهم این است که آکواتینت دومی از آکواتینت اولی ریزتر باشد. زرا که دانه های درشت تر، دوباره آکواتینت قبلی را در معرض اسید قرار می دهند و دوباره رنگمایه های روشن تر ایجاد خواهد کرد.

بج سینه

خورده شدن سطوح باز پلیت بج-فلزی در معرض اسید

اگر قسمت های بزرگی از پلیت بدون هیچ نوع پوششی پلاک فلزی در معرض اسید باشد سطوح گوناگون روی پلیت ایجاد می شود و این سطوح به اشکالی از خاکستری چاپ می‌شوند، خطوط کناره طرح‌ها مثل مرزهای بین طرح ، چاپ خواهند شد. اگر این سطوح را با ماده عایق یا آکواتینت بپوشانید نتایج متنوعی به دست خواهید آورد که با نتایج به دست آمده از سطوح معمولی متفاوت است. ضمناً در مراحل ابتدایی یادگیری اچینگ انجام این روش بسیار مناسب است. این پلیت را می توانید مرحله به مرحله یا یک باره در اسید قرار دهید . اسید قوی استفاده کنید زیرا لبههای ماده عایق را کامل و صحیح و دست نخورده باقی می گذارد و خطوط درستی ایجاد می کند و بر عکس ، اسید نیتریک خطهای دندانه‌دار می دهد زیرا هنگام خورده شدن فلز مس حباب تولید می‌شود.
رنگمایه‌های آکواتینت دانه ریز روی پلیت مسی و در اسید محلول تشکیل شده است. محلول شکر از آنجا که چاپ روی پلیت عملیات نگاتیورا نشان می دهد مداومت کردن در چاپ پلیت بج سینه را از چاپ شدن روشن محافظت می کند. محلول شکر به طور مستقیم آن قسمت ‌ها را به گونه ای در مب آورد که تیره چاپ بشوند. محلول را روی پلیت بمالید و بگذارید خشک شود یک لایه نازک ماده عایق را هم روی تمام قسمت های پلیت بمالید و بگذارید خشک شود وقتی پلیت ساخت بج-فلزی را در جریان آب قرار دهید ماده عایق که روی شکر است از هم باز می شود و آن قسمت ها را در معرض اسید قرار می دهد. اگر این نواحی بدون آکواتینت باشند خاکستری روشن چاپ می شود که خطوط دور آنها سیاه است . آکواتینت به این نواحی رنگمایه یکسان می دهد.
محلول شکر تشکیل شده است از 2 قسمت صمغ ، 2 قسمت صابون ، 2 قسمت شکر حل شده و 1 قسمت مرکب. این محلول را گرم می کنید و بهم بزنید و هنگامی که سرد شد استفاده کنید و غلظت آن طوری باشد که به انگشتان دست بچسبد. پلیت در آب غوطه ور می شود و ماده عایق از آن قسمتهایی که با شکر رنگ شده بود جدا می شود.

روی دانه های شن

یک روش دیگر برای ایجاد تنوع در رنگمایه این است که یک ورق سنباده را روی پلیتی که طرحش را ماده عایق زده‌اید بگذارید و زیر پرس بفرستید . سپس سنباده را از روی طرح بردارید و در یک وضعیت دیگر روی طرح قرار داده و پرس کنید .
می توانید قبل از این که پلیت را در اسید بگذارید از ماده عایق  بج-فوری مرحله توقف استفاده کنید تا آن قسمتهایی که این بافت را لازم ندارند از خورده شدن در اسید محافظت کند.

روش نمک

وقتی رزین و پلیت در دسترس ندارید یک لایه ماده عایق روی پلیت ساخت بج-فلزی بمالید و در حالیکه هنوز روی هیتر است نمک را روی آن بپاشید.
پلیت را بردارید و در اسید بگذارید. اسید، نمک را متلاشی می کند و به زمینه نفوذ می کند. مشکل این روش این است که پیش بینی ارزش رنگمایه‌ها در حمام اسید به سختی صورت می گیرد. طرح روی ماده عایق ایجاد می شود و خطوط با روش اچینگ و استفاده از قلم‌های اچینگ باز شده و در اسید خورده می شود. بعد از اینکه خطوط خورده شدند، با روش دست ، روی پلیت آکواتینت انجام می شود و با استفاده از ماده عایق مرحله توقف و خورده شدن در اسید رنگمایه‌های متنوع به دست می آید.  نمونه چاپی آزمایشی نامناسب به اینگونه است که اثرات ناهموار از دانه‌های نامنظم رزین که با چراغ الکلی و از بالا حرارت داده شده است.
همان نمونه آزمایش قسمت قبل است اما مقداری پاک شده است و کنتراست بالا رفته است .

قلم زنی به طور سایه روشن

وسایل مورد نیاز ساخت بج-فلزی : قاپلم ، چرخ رولت ، قلم خراش ، روغن خط کش ذغال. مرحله‌ای شبیه درای پوینت ( گراورسازی به وسیله حکاکی) می باشد ولی شامل ماده عایق یا اسید نمی‌شود و از بافت دانه دانه برجسته چاپ می‌شود ابتدا پلیت را به صورت بافت دندانه ‌ای مورد نظر درآورید. در این مرحله آنچه از پلیت ساخت بج-برنجی چاپ می شود یک سیاه یکنواخت است. سپس سطح دندانه‌ای را بخراشید و جاهایی را که رنگمایه‌های روشن لازم دارد یا می خواهید که سفید باشد صیقل دهید این روش کار کردن از سیاه به سفید است.

آماده کردن پلیت

قلم وسیله ای است که سطح پلیت را دندانه‌ای می‌کند و آن قلم حکاکی فولادینی است که لبه منحنی اره‌ای ‌ای شکل دارد. به وسیله زغال، طرح را روی پلیت ساخت بج-فلزی پیاده کنید. غلتک را محکم بگیرید و شروع کنید از انتهای پلیت آن آهسته به سمت جلو بکشید . وقتی لین کار تمام شد دسته دیگر خطوط را عمود بر خطوط دسته اول روی طرح بکشید. وقتی این کار تمام شد دسته دیگر خطوط را عمود بر خطوط دسته اول روی طرح بکشید. در این صورت پلیت نقاط ریز و کوچکی پیدا می کند که سیاه چاپ می‌شوند. وقتی دیدید نمونه چاپ شده به اندازه کافی سیاه و یکنواخت نیست دوباره قلم را در جهات متفاوت روی پلیت بکشید. قلم تراش را برای بدست آوردن رنگمایه‌های سفید و خاکستری استفاده کنید . این وسیله در هزینه ساخت بج ، اثری درشت و واضح می دهد ، در حالی که صیقل دادن آن را نرم کرده و بصورت ترکیبی لطیف و ملایم در می‌آورد . اگر در قسمت کوچکی از طرح، دندانه‌ها زیادی برجسته شده اند. می‌توانید از رولت استفاده کنید، رولت چرخ کوچک تیزی است که به دسته‌ای متصل است.
روش دیگر این است که یک آکواتینت درشت دانه روی پلیت ساخت بج-فلزی ایجاد کنید و آن را در اسید قرار دهید تا خورده شده و سیاه چاپ شود.

Leave a comment

×

 

سلام!

چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟