Scroll Top

بج-برنجی | بج سینه،پلاک فلزی،لوح تقدیر، تابلو فلزی

بج سینه

روش های مختلف استفاده از جعبه آکواتینت

دانه های بزرگتر و سنگین تر زودتر از بقیه دانه ها روی پلیت ساخت بج-برنجی و پلاک فلزی قرار می گیرند. پلیت را به گونه ای قرار دهید که دانه ها روی طرح بنشینند.
مدت زمانی که لازم است پلیت در جعبه باشد بستگی به نوع ذرات دارد و ذرات ریز مدت بیشتری نیاز دارند. همانطور که در تصویر می بینید جعبه کاملاً ساده است.
پاروی مستطیل شکلی دارد که اگر دسته آن را بچرخانید ذرات رزین داخل جعبه درون آن پخش می شوند (به حرکت در می آیند). دریچه ای که در یک سمت جعبه قرار دارد جایی است که سینی و پلیت قرار داده می شود. جعبه آکواتینت را می توانید بخرید اما به سادگی می توان آن را ساخت.

ساده ترین نوع آن را این گونه بسازید :

یک جعبه خالی چای بردارید و درونش را با رزین پر کنید و محکم تکان دهید . پلیت را روی یک سینی فلزی قرار دهید ، تکه های رزین را خردتر کنید و در جعبه یکی دو مشت از آن را بریزید . رزین بیشتر را در مراحل بعدی اضافه کنید تا جعبه پر شود. یکی دو دقیقه صبر کنید تا دانه های درشت و سنگین در پایین جعبه قرار بگیرند و غبار رزین باقی بماند. جعبه را باز کنید و پلیت بج-فلزی را روی سینی فلزی  بگذارید 3 دقیقه صبر کنید بعد سینی را خیلی با دقت خارج کنید مواظب باشید غبار رزین روی پلیت ، با تکان خوردن یا جریان هوا پخش نشود.

پلیت روی یک صفحه بج-برنجی بزرگتر قرار می گیرد تا ذرات رزین که روی آن نشسته است در اثر حرکت پلیت یا جریان هوا پخش نشود.

بج سینه

پلیت را از زیر به وسیله یک چراغ الکلی حرارت دهید تا تکه های رزین زرد شود و به پلیت بچسبد. اگر رزین را از بالا حرارت دهید کاملاً ذوب می شود و به یکدیگر می چسبد، شعله را زیر پلیت حرکت دهید تا دانه ها نسوزند و تاول نزنند. طبق یک قاعده کلی وقتی پلیت به رنگ رزین درآید نشانه این است که رزین کافی روی آن نشسته است.
می توانید پلیت را داخل جعبه برگردانید . مدت زمانی لازم دارد تا به این مرحله برسد. اگر پلیت زمان کمی در جعبه باشد بافتی درشت به دست می آید و اگر این زمان بیشتر باشد بافت ریزتری ایجاد می شود. به هر حال اگر ذرات رزین حرارت زیادی ببینند به قدری به هم نزدیک می شوند که بافت درشت می دهند و اگر 10 دقیقه قبل از جا دادن پلیت در جعبه ، صبر کنید بافت بسیار ریزی حاصل خواهد شد . ( 10 دقیقه بعد از اینکه رزین داخل جعبه را به هم زدید). در مقایسه با پاشیدن رزین با دست ، جعبه آکواتینت از این نظر که آن را خوب و یکنواخت می پاشد کار آمدتر است ولی بهه هر صورت ممکن است با روش دستی هم به تنوع های خوبی رسید.
استفاده از آکواتینت به وسیله دست به این صورت است که این یک قوطی نوشابه است که با جوراب یک سر آن پوشانده شده است و با یک کاردک به بدنه آن ضربه زده می شود.
گرم کردن رزین روی صفحه سیمی که به وسیله چراغ الکلی صورت می گیرد.

پاشیدن رزین روی پلیت بج-برنجی (( روش دستی )) برای بافت درشت، رزین خرد شده را داخل یک جوراب زنانه بریزید و زرات ریز را جدا کنید ، ذرات باقی مانده در جوراب را داخل الک بریزید و آن را روی پلیت بج-فوری به آرامی تکان دهید.
برای آکواتینت ریزتر ، ذرات را داخل کیسه کتانی بریزید و روی پلیت تکان دهید به وسیله تنوع در تعداد و ظرافت لایه های رزین ، کیفیت بافت آکواتینت تعیین می شود.
روش دستی : تکان دهنده دستی را به این روش بسازید : ته یک قوطی حلبی سرپوش دار را ببرید و آن را با لایه هایی از کرباس بپوشانید و با نخ محکم دور قوطی ببندید قوطی را پر از رزین کنید و بالای پلیت نگهدارید و به بدنه آن ضربه بزنید.
همیشه بهتر است پلیت را روی سینی فلزی بگذارید و صفحه آزاد زیر آن باشد تا با چراغ الکلی بتوان آن را از زیر حرارت داد. وقتی پلیت سرد شد قسمتی را که می خواهید روشن باقی بماند با ماده عایق رنگ کنید ، ماده عایق لاک الکل مناسب است چون مثل خود رزین در الکل حل می شود.
وقتی ماده عایق مرحله توقف را استفاده می کنید مواظب باشید فشار وارد نکنید زیرا ممکن است قلم ، ماده عایق روی مارک فلزی را بلند کند. این روش نوع تراکم دانه های آکواتینت را در هر قسمت از طرح مشخص می کند. وقتی یک خط کاملاً واضح و تمیز نیاز دارید قبل از انجام عمل آکواتینت یک لایه ماده عایق مرحله توقف به پلیت بزنید.
ممکن است در این صورت وقتی رزین را گرم می کنید ماده عایق بسوزد ولی می توان آن را ترمیم کرد.

طریقه خورده شدن پلیت بج-برنجی

برای این مرحله اسید ضعیف تری مورد نیاز است برای فلز روی اسید نیتریک به کار برید محلولی از 15 قسمت آب و یک قسمت اسید نیتریک.
برای مس اسیدهای ضعیف استفاده کنید. در مراحل اولیه خورده شدن پلیت، کنتراست زیادی ایجاد می کند و در مرحله بعدی این حالت برعکس می شود. برای هر مرحله از خورده شدن آکواتینت یک اسید تازه بسازید.
عواملی از قبیل درجه حرارت محلول اسید و زمانی که طول می کشدتا آکواتینت خورده شودبه شرح زیر است:
آکواتینت با دانه های متوسط روی فلز مس بج سینه و داخل اسید ضعیف 2 دقیقه وقت لازم دارد تا خاکستری روشن بدهد 4 دقیقه برای خاکستری تیره تر و بیشتر از آن تا 90 دقیقه برای یک سیاه وقت لازم دارد.
آکوانتیت با دانه های ریز 1 دقیقه برای خاکستری روشن ، دو دقیقه برای رسیدن به خاکستری تیره تر و بیشتر تا اینکه در 30دقیقه رنگ سیاه بدست می آید.
استاد با تجربه این حرفه ، وقتی پلیت را از نزدیک ببینید در میابید چه زمانی مناسب است تا پلیت را از داخل اسید بر دارید. ولی معمولاً زمانی که دیگر پلیت تلالو و درخشش ندارد و سطح آن تن یکنواختی دارد از داخل حوض اسید خارج کنید . اگر پس از این مرحله پلیت همچنان در اسید باشد تمام رزین از سطح صفحه بج-برنجی پاک می شود و رنگمایه ها به جای اینکه تیره شوند روشنتر خواهند شد.

Leave a comment

×

 

سلام!

چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟